Ada Vidovič Muha

Ada Vidovič Muha

(Pivka, 8. 3. 1940)

Diplomirala je na Filozofski fakulteti v Ljubljani leta 1963 iz slovenskega in srbohrvaškega jezika s književnostma. Kot štipendistka Kidričevega sklada je bila en semester na podiplomskem študiju na Filozofski fakulteti UK v Pragi. Magistrirala leta 1978 iz slovenskega jezika (skladnja) in leta 1983 doktorirala iz jezikoslovnih znanosti na temo slovenskega besedotvorja (Zloženke v slovenskem knjižnem jeziku).Do leta 1979 je bila višja strokovna sodelavka v leksikološki sekciji Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša nato na Filozofski fakulteti asistentka, od leta 1984 docentka, nato od 1989 izredna in od 1995 redna profesorica za slovenski knjižni jezik in stilistiko. – Od leta 1990 do 1992 je bila predstojnica Oddelka za slovanske jezike in književnosti.Predstojnica katedre za slovenski knjižni jezik in stilistiko je od leta 1996, od istega leta vodi tudi komisijo za Slovenščino na tujih univerzah; od leta 1999 je predstojnica Centra za slovenščino kot drugi/tuji jezik. – V odboru Slavistične revije je od l. 1997 glavna urednica za jezikoslovje. Pri Mednarodnem slavističnem komiteju je članica komisije za gramatiko in komisije za besedotvorje. Predavala je na univerzah v Tübingenu, Bratislavi, Gradcu, Celovcu, Trstu, v poletnem semestru štud. l. 1996/97 in zimskem semestru štud. l. 1997/98 je bila gostujoča profesorica na Karlovi univerzi v Pragi. – Kot nacionalna koordinatorica mednarodnega raziskovalnega projekta Sodobne spremembe v slovanskih jezikih 1945–95/Współczesne przemiany języków słowiańskyh 1945– 1995 (pobudnik Poljska akademija znanosti in Mednarodni slavistični komite) je bila članica pripravljalnega odbora projekta in mednarodnega redakcijskega komiteja serije njegovih publikacij Najnowsze dzieje języków słowiańskich, v kateri je v njeni redakciji izšel tudi zb. Slovenski jezik (1998). Od l. 1999 je vodja projekta Spremembe slovenščine po letu 1990, v okviru projekta Jezikoslovje pa vodja besedotvorno-besedoslovne raziskave in raziskave o slovenskem jeziku v znanosti.

Težišče njenih raziskav je vezano na področja slovnice, na leksikalno pomenoslovje, teorijo (knjižnega) jezika, jezikovnosistemsko stilistiko, zgodovino slovenskega jezikoslovja, slovenski jezik v znanosti. V središču slovničnega zanimanja je skladnja s skladenjskim (pretvorbenim) besedotvorjem in zgodovino razvoja slovenskega besedotvorja. Soavtorstvo in souredništvo pri Slovarju slovenskega knjižnega jezika (prve tri knjige) je bilo vsaj posredna pobuda za raziskave s področja leksikalnega pomenoslovja, temelječe pretežno na strukturalnem vidiku, in jezikovnosistemske stilistike. Razvojno dinamiko slovenskega knjižnega jezika gradi predvsem na sociolingvističnem izhodišču z zajetjem tovrstne problematike tudi pri drugih slovanskih jezikih. Zgodovina slovenskega jezikoslovja s poudarkom na strukturalnem in predstrukturalnem obdobju (19. stol.) – Kopitar, Levstik, Miklošič, Breznik, Mikuš, Vodušek, Slovar slovenskega knjižnega jezika -, je obravnavana glede na evropski in širši jezikoslovni kontekst.

Izbor iz bibliografije

  • Slovar slovenskega knjižnega jezika I-III, soavtorica, Ljubljana: Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU in DZS, 1970, 1975, 1980.
  • Slovenski jezik v znanosti 1, zbornik prispevkov, urednica. Ljubljana: Znanstveni inštitut Filozofske fakultete, 1986.
  • Slovensko skladenjsko besedotvorje ob primerih zloženk. Ljubljana: Znanstveni inštitut Filozofske fakultete, Partizanska knjiga, 1988.
  • Slovenski jezik v znanosti 2, zbornik prispevkov, urednica skupaj z Nacetom Šumijem, Ljubljana: Znanstveni inštitut Filozofske fakultete, 1989.
  • Jezik in čas, zbornik, urednica. Ljubljana: Znanstveni inštitut Filozofske fakultete, 1996.
  • Slovenski jezik (Najnowsze dzieje jezyków słowiańskich), znanstvena redaktorica. Opole: Uniwersytet Opolski, Instytut Filologii Polskiej, 1998.
  • Slovensko leksikalno pomenoslovje: govorica slovarja. Ljubljana: Znanstveni inštitut Filozofske fakultete, 2000.

Lit.: Biografije in bibliografije znanstvenih in strokovnih sodelavcev Slovenske akademije znanosti in umetnosti, Ljubljana 1976, 135-136; Zbornik Filozofske fakultete v Ljubljani 1919-1989, 170.

elektronska pošta: ada.vidovic-muha@guest.arnes.si

Bibliografija v sistemu Cobiss


telefon
+ 386 1 241 1306

kabinet
218a