CIKEL PREDAVANJ SLOVENCI NA DUNAJU OKOLI LETA 1900

Slovenci na Dunaju okoli leta 1900
Oddelek za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete v Ljubljani organizira tematski cikel predavanj Slovenci na Dunaju okoli leta 1900, ki bo potekal v študijskem letu 2012/2013.
Dunaj danes Slovencem pomeni predvsem glavno mesto sosednje Avstrije in priljubljeno turistično središče, manj pa ga dojemamo kot svojo nekdanjo prestolnico, ki so ji s svojim delovanjem dali pečat tudi številni Slovenci. Kot ključni študijski center za naše kraje je ob koncu 19. stoletja pritegoval glavnino naših tedaj bodočih kulturnikov in intelektualcev, ki so tam preživeli nekaj let, nekateri pa so ostali tudi desetletja ali vse življenje. Dunaj je kraj nekaterih ključnih, prelomnih dogodkov v življenju in karierah slovenskih umetnikov in intelektualcev; tam so prav okoli leta 1900 nastajala nekatera ikonična dela naše umetnosti, denimo podobe Ivana Groharja, literatura Ivana Cankarja, znamenite stavbe Jožeta Plečnika in Maksa Fabianija. Na Dunaju so nastopali številni slovenski glasbeniki in pevci, na začetku stoletja je mednarodno uspešno igralsko kariero prav na Dunaju začenjala Marija Vera. V naši nekdanji prestolnici so delovali številni slovenski znanstveniki; na tamkajšnjih izobraževalnih ustanovah Slovenci niso bili le študentje, temveč tudi znameniti in vplivni profesorji.
S predavanji želimo na prvem mestu bolj povezano predstaviti korpus umetniških del in intelektualnih dejavnosti Slovencev na Dunaju v izbranem obdobju, obenem pa čim bolj jasno začrtati njihov pomen v splošnem dunajskem okviru. Kaj pomeni zapuščina Plečnika in Fabianija danes v izjemni arhitekturi Dunaja in kako so njuna dela vrednotili v času njihovega nastanka? Koliko in na kakšen način so bili slovenski literati vključeni v dunajske literarne kroge in kakšen je bil odziv sodobnikov na njihova dela? Ali jih danes še omenjajo v splošnem zgodovinjenju naše nekdanje prestolnice? Kako je bil ovrednoten naš prispevek k intelektualni ustvarjalnosti mesta okoli leta 1900 s strani sodobnikov in ali se delovanja slovenskih razumnikov na Dunaju kdo spominja še danes?
Cikel predavanj Slovenci na Dunaju okoli leta 1900 snujemo in organiziramo študentje prvih letnikov druge stopnje v okviru predmetov Seminar iz slovenske umetnosti v novem veku in Terenske vaje. S predavanji želimo približati delovanje Slovencev na Dunaju ne le študentom, ki si želijo več medpodročnega povezovanja ali preprosto razširiti obzorja, temveč tudi širši javnosti. Toplo vabljeni vsi, ki vas teme predavanj zanimajo. Predavanjem bo sledil pogovor.
Na prvem srečanju bo slovensko glasbeno udejstvovanje na Dunaju okoli leta 1900 predstavil muzikolog dr. Aleš Nagode s predavanjem Dediči in očetomorci: Dunaj v delovanju slovenskih glasbenikov na prelomu iz 19. v 20. stoletje
Predavanje bo v četrtek, 6. decembra 2012, ob 19.30 na Filozofski fakulteti (predavalnica 343).
Drugo predavanje bo na vrsti v četrtek, 10. januarja 2013, ob 19.30. Predaval bo zgodovinar dr. Peter Vodopivec.
Kontakt:
E-naslov: slovencinadunaju@gmail.com
http://slovencinadunaju.weebly.com/