Vabilo na podelitev štipendij in pogovor z Borisom Pahorjem

V ustanovi patra Stanislava Škrabca smo ponosni, da bo letošnje štipendije Ustanove Stanislava Škrabca podelil ugledni pisatelj

BORIS PAHOR.

Vabimo vas v četrtek, 29. oktobra 2009, ob 18. uri v skedenj Škrabčeve domačije,

kjer bomo oznanili imena študentov slovenistike, slavistike, klasične filologije, ki bodo v študijskem letu 2009/2010 postali varovanci Škrabčeve ustanove,

ter prisluhnili pogovoru s tržaškim književnikom Borisom Pahorjem in Tatjano Rojc.

**

Življenjska in ustvarjalna zgodba Borisa Pahorja je dramatična kot stoletje, ki ga je preživel danes šestindevetdesetletni pisatelj. Otroška leta, zaznamovana z nesrečnim padcem družine v revščino in s požigom Narodnega doma v Trstu, so ga oblikovala v borca zoper zanikanje jezikovne in nacionalne biti Slovencev pod fašistično Italijo. Izbruh druge svetovne vojne je bodočega pisatelja napotil med partizane, a mu je namero preprečila nemška aretacija. Preživel je uničevalna nemška taborišča in se po vojni vrnil v rodno mesto, kjer je v naslednjih desetletjih ustvaril spoštovanja vreden opus preko trideset knjig ter dolga leta izdajal literarno revijo Zaliv. Tako je skupaj s somišljeniki tik za mejo ustvarjal tiskano opozicijo režimu v Sloveniji in Jugoslaviji in leta 1972 objavil pogovor z Edvardom Kocbekom, ki je prvi izrekel resnico o povojnih pobojih.

Starosta slovenskih pisateljev je izjemno priljubljen ne le kot literat, ampak tudi kot sogovornik z ostro in jasno kritično mislijo. Ni torej čudno, da smo ga Slovenci razglasili za osebnost minulega leta. To je le eno od priznanj, ki jih je prejel in jih še vedno dobiva vse bolj prevajani pisatelj. Leta 1992 je prejel najvišje priznanje za dosežke v kulturi, Prešernovo nagrado, leta 2000 pa srebrni častni znak svobode Republike Slovenije. Pred dvema letoma mu je Francija podelila eno najvišjih državnih odlikovanj, naziv vitez reda Legije časti. Cankarjeva založba in Mladinska knjiga sta ga letos počastili z izdajo Izbranega dela.

**

Ustanova patra Stanislava Škrabca si šteje v veliko čast, da so se ji v izvrševanju njenega poslanstva pridružila mnoga podjetja ter posamezniki – Prijatelji Škrabčeve ustanove:

Riko, Interblock, Pošta Slovenije, Odvetniška pisarna Miro Senica in odvetniki, Zavarovalnica Triglav, Gramiz, Občina Ribnica, NLB, Inles, Geoplin, Parketarstvo Roman, Grafit, MLM, MK Založba, IB Techno, Energoplan Holding, Zavod IFIMES, Častnik Finance, Prijatelji Škrabčeve ustanove.

Vsem podpornikom najlepša hvala za izkazano zaupanje!

***

Ustanova p. Stanislava Škrabca, Hrovača 42, 1310 Ribnica

E: info@skrabceva-ustanova.si, W: www.skrabceva-ustanova.si

T: 01 / 58 16 308, 041 744 248